Spa ogrodowe na otwartym powietrzu

Spa ogrodowe na otwartym powietrzu

Spa ogrodowe – zabudowane lub na wolnym powietrzu?

Tworząc spa ogrodowe na swojej działce, ma się wiele możliwości, jeżeli gra toczy się o jego strukturę. Tego typu atrakcje funkcjonują w rozmaitych formatach i są zależne od preferencji posiadaczy. W zależności od charakterystyki eksploatacji można je zbudować w wersji otwartej lub ewentualnie krytej. Warto już na etapie planowania zastanowić się, jaka z opcji będzie poprawniejsza w praktycznym wypadku, gdyż ma to duże znaczenie w trakcie codziennej eksploatacji. Zdarza się, że inwestorzy po wyposażeniu się w spa ogrodowe, w czasie użytkowania stwierdzają że woleli by inny format, co nastręcza kłopotów z konieczności przebudowy. Równocześnie dużo osób deklaruje, że konstruowanie drogiej zabudowy było niemniej jednak zbędnym pomysłem. Reasumując, przed podjęciem decyzji należy się prawidłowo zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Spa ogrodowe na otwartym powietrzu

Kolosalna część inwestorów pożądająca uatrakcyjnić własną nieruchomość decyduje się na budowę drobnego spa we własnym ogrodzie na otwartym powietrzu. Takie rozwiązanie bajecznie sprawdzi się w gorące dni, innymi słowy przez co najmniej połowę roku. Bezpośrednia bliskość przyrody jest ogromną zaletą tego wariantu. Ta wersja ogrodowego spa, bez zabudowy jest też o dużo bardziej estetyczna, chociaż to akurat pozostaje kwestią gustu. Ma to jednak również niedociągnięcia. Największą z nich jest to, iż zupełnie nie chroni przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz oraz chłód. Czynniki, które wykluczają z użytkowania spa na otwartym powietrzu to:

• mała temperatura,

• grad,

• wiatr,

• duża ilość smogu w powietrzu (w wypadku obiektów zlokalizowanych w mieście).

Jak dostrzega się, minusów jest wiele, a większa część z nich dość istotna w kontekście tego, w jakim klimacie leży Polska. Warto zatem rozważyć, czy nie lepiej zbudować domowe spa ogrodowe w wersji zadaszonej.

Spa w ogrodzie w wersji zabudowanej

Następna opcja to spa w wersji, która jest na wskroś zadaszona, bądź też przynajmniej częściowo osłonięta. Jeżeli gra toczy się o oprzyrządowanie w wanny ogrodowe, jacuzzi, basen, czy saunę, to nie ma to znaczenia, jaką wersję się wybierze. Różnica polega przede wszystkim na tym, czy zbuduje się wiatę chroniąca przed elementami atmosferycznymi bądź w całości zabuduje spa. Niewątpliwą wadą takiego rozstrzygnięcia jest niemniej jednak fakt, iż traci się bezpośrednią bliskość natury, a przestrzeń rekreacyjną od ogrodu i nasadzeń oddzielają ściany. Mimo wszystko można ten problem zniwelować poprzez przeznaczenie dedykowanych do tego wiat z panoramicznymi oknami. Przede wszystkim są to przeszklone wiatry dedykowane do zimowych ogrodów lub właśnie spa w ogrodzie. Są one tak zaprojektowane, by zmniejszyć odczucie faktu, że nie przebywa się na zewnątrz. Bazują one na estetycznych stelażach, jakie zazwyczaj są wykonane z aluminium czy też stali i szyb panoramicznych. Są w stanie posiadać różne kształty. Przybierają zarówno formę kopuł, jak i wiatr o kształcie rury. Ich wygląd nie zaburza estetyki ogrodów. Niewątpliwą zaletą jest jednak to, że chronią przed wiatrem, deszczem, a także mrozem. W zimie by korzystać z budynku wystarczy wstawić do środka promiennik ciepła, który w zupełności wystarczy, żeby korzystanie ze spa było komfortowe, nawet przy gigantycznym mrozie. Bez wątpienia daje to o wiele większe możliwości wykorzystania obiektu.

Spa otwarte czy zamknięte – które tańsze?

Biorąc pod uwagę, że samo wyposażenie spa w ogrodzie może być takie samo, obojętnie od tego, czy będzie to wersja otwarta, czy zamknięta, ta druga opcja jest siłą rzeczy mnóstwo droższa. To wydatków wyposażenia należy jeszcze doliczyć koszy budowy przeszklonej wiatry na drewnianym lub metalicznym szkielecie. W pewnych momentach są to dość kolosalne wydatki, jakie niemniej jednak należałoby ponieść, jeżeli chce się użytkować obiekt cały rok. Na rynku dostępne są gotowe zabudowy, które wolno zakupić pod poprzednio wybrany wymiar, co zdecydowanie upraszcza inwestycję. Dostępne są wybitnie różnorodne rozmiary, wobec tego wybór nawet dużego nie stanowi problemu.